A ma este látott előadás megnézése be volt tervezve a kulturális programjaink sorába, csak éppen nem úgy, ahogyan az végül is alakult. Történt ugyanis, hogy jegyet vettünk az ExperiDance : A király nevében című előadására, március 3-án délután 3 órára. Már a RaM Colosseum felé sétáltunk, amikor feltűnt, hogy iszonyú nagy csönd van az épület előtt és körül. Nem sok jót sejtettünk mindebből, s megérzésünk helyes is volt. Érdeklődve a pénztárnál, megtudtuk, hogy a délutáni előadás ugyan elmarad, de az estire beválthatók a jegyek. Tekintettel Cili náthás állapotára, az esti előadást nem vállaltuk be, de némi tanakodás után a jegyeket átcseréltük a március 9-iki Revans című előadásra, miután a műsoron lévő előadásaik közül ezt még nem láttuk. Cili kíváncsiságból rákérdezett az előadás elmaradásának okára... állítólag a színpad meghibásodott, amit gőzerővel igyekeztek megjavítani, hogy az esti előadásra már 100%-ig rendben legyen. :(
A történtekkel kapcsolatban meglehetősen morcos és csalódott voltam, mert elvártam volna, hogy valami módon értesítsenek a változásról, miután a RaM Colosseum oldalán regisztrálva vagyok, és ráadásul a részvételi szándékomat is jeleztem! Elmondásuk szerint kiírták a műsorváltozást a honlapukra, de pechemre, eszembe sem jutott indulás előtt rápillantani! Az igazat megvallva a betegség miatt elmaradt előadást jobban megértettem és elfogadtam volna, de ez a színpadi meghibásodás-történet egy kicsit sántítani látszott! Egyáltalán, mikor szembesültek a színpad meghibásodásával? Előző este? Akkor, mi garantálta, hogy estére valóban meg tudják javítani, ha előző este óta a délutáni előadásra nem sikerült? Netán a délelőtti próbán? Akkor viszont a honlapra kiírt tájékoztatás nem jutott el volna időben az érintettekhez, akik veszik a fáradságot és felnéznek az oldalra?! Mindent összevetve, nekem az volt az elméletem, hogy a délutáni előadásra nem fogytak olyan mennyiségben a jegyek, hogy megérte volna megtartani (talán, nekünk is ezért sikerült még jó helyre venni a jegyeket?!), ezért azt gondolták ki, hogy a délutáni előadást törlik, a jegyeket pedig átcserélik az estire!? Ugyanakkor az is tény, hogy az emberek többsége valahonnan értesült a változásról, mert rajtunk kívül alig hárman-négyen jöttek ugyanazzal a tudatlansággal, mint mi! :( Ezzel a történettel kicsit megrendült a rajongói elfogultságom a RaM Colosseum és az ExperiDance vezetősége iránt, mert érthetetlen számomra, hogy a technika adta lehetőségek ellenére, miért nem voltak képesek értesítő/tájékoztató e-mailt küldeni a történtekről?! :(
No, de elég a puffogásból, következzék az esti előadás beszámolója.
Az ExperiDance a Revans című kétrészes táncművet 2003-ban állította színpadra. Ahogyan azt a cím is sejtetni engedi (s ahogyan a lexikon is értelmezi ezt a szót), a történet „egy korábbi győztes legyőzéséről és megalázásáról szól, legalább olyan mértékben, ahogyan a vereséget el kellett tőle szenvedni”. E mű alapja Fazekas Mihály népmesei szálakkal átszőtt elbeszélő költeménye, a magyar mesehős, Lúdas Matyi története. Ahogyan a költemény, úgy a táncmű is humoros formában mutatja be, hogy a furfangos szegénylegény hogyan jár túl a gazdag uraság eszén. Mindezt áthelyezve a jelenkorba, s a szavak helyett a tánc nyelvén és az ExperiDance sajátos és egyéni stílusában előadva. A könnyed cselekményt gond nélkül nyomon lehetett követni... igazán nem igényelt különösebb elmélyülést. :)
A szereposztás szerint, Törőcsik Mari személyesíti meg Matyi édesanyját, s egyben ő a narrátor is, ám a művésznőt csak hangban tudhattuk jelen (minden bizonnyal más elfoglaltsága miatt). Nem úgy, a főszereplő Matyit alakító Újszászi Andrást, akit mindig örömmel látok színpadon... az ExperiDance-csapatból kezdettől fogva ő a kedvencem.
Természetesen, a további szereplők is mind helyesek és kedvesek voltak - egyfelől, akiket már ismerősként üdvözölhetünk, pl. Patonai Norbert, Péli Róbert, Görög Zoltán), másfelől, Galiba, a kisliba (Bistei Judit). :) Bizonyára írtam már, de jó érzés látni a mosolyt a táncosok arcán, miközben kemény munka közepette szórakoztatnak bennünket a színpadon! :)
Czomba Imre zenéje sokszínűen festi alá a történetet. Felfedezhetők a népi dallamok az új és modern hangszerelésben, felvonultatva a zenei stílusok széles repertoárját. Minden szereplőnek megvan a maga zenei világa, úgy a szegény népnek és Lúdas Matyinak, mint a gazdagoknak és Döbrögiéknek.
ExperiDance-ről lévén szó, nem bántuk meg, hogy megnéztük ezt az előadást is, de a Társulattól láttunk már sokkal látványosabb és tartalmasabb produkciót. Ezen érzésemet bizonyára befolyásolta a tetőfokára hágott náthám, de örültem, hogy az előadást az állapotomhoz képest szívesen és kedvvel néztem végig. Még egyszer köszönet érte a táncosok magával ragadó előadásának! :)