“Orgonisták tucatjai bizonygatták, hogy semmi nem érdektelenebb számukra, mint Varnus Xaver művészete. Ám dühtől és irigységtől remegve mondták ezt, és éjjelente szobájukba zárkózva mégiscsak őt hallgatták. Hatása oly nagy korunk orgonaművészetére, hogy senki nem állhat meg mellette, így az újabb generációk nem a követésében, hanem a vele való szembemenésben próbáltak sikerekhez jutni." - írta róla egykor Faludy György, a költőfejedelem. Bár sok esztendeje visszavonult családja Balaton-felvidéki birtokára, az elmúlt évek mégis páratlan sikereket hoztak a világhírű virtuóznak. 2010-ben a köztársasági elnök a magyar állam által adható legmagasabb kitüntetést, a Magyar Köztársasági Érdemrend Középkeresztjét adta át neki. Teltházas, ünnepi koncertjeivel ő nyitotta meg a 2013. évi Berlini Nyári Fesztivált a Berlini Dómban, majd a Toledói Nemzetközi Orgonafesztivált, októberben. 2014 februárjában őt kérte fel Fischer Iván a 30 éves Budapesti Fesztiválzenekar Bach-maratonjának nyitókoncertjére. De azt a bizonyos nagybetűs Koncertet, amelynél nagyobb tisztesség nem érhet muzsikust e földi létben, 2014 augusztusa tartogatta számára: 50-dik születésnapja alkalmából a nagy Bach sírja fölött adott teltházas koncertet a legendás lipcsei Tamás-templomban.
Varnus Xaver orgonahangversenyére (is) áprilisban vettük meg a jegyeket - mint az köztudott, Xaver koncertjeire sem lehet elkényelmeskedni a jegyvásárlást, mert könnyen hoppon marad az ember! ;)
Az esti orgonahangverseny a Művészetek Palotája nagyorgonája építésének 10. évfordulója alkalmából került megrendezésre. Tíz esztendeje, 2005-ben épült fel a Művészetek Palotája orgonája, s Varnus Xaver avatta fel a pompás hangszert. Most, 10 esztendővel később az ő koncertjével ünnepeltük (mi is) legméltóbban Európa legnagyobb koncertorgonáját.
Jegyünk a II. emeleti középerkélyre szólt, ahonnan kiválóan hallottuk és láttuk a színpadon történteket. Xaver első megszólalásakor hallani lehetett a hangján, hogy megbetegedett, amit, ha szeretett volna sem tudott volna eltitkolni... elmondta, hogy egy-két napja 40°C-os lázzal küszködik. :( Mindebből a náthás hangon kívül semmit sem lehetett észrevenni, Xaver humora és a műveket összekötő érdekfeszítő történetek a hangverseny utolsó pillanatáig jelen voltak! Hálás köszönet neki, hogy ilyen betegen is vállalta a koncertet! Ezúton (is) kívánunk mihamarabbi gyógyulást! :)
A program Albinoni Adagio című szívszorongató dallamaival kezdődött, majd Xaver a közönség által szabadon választott három karácsonyi dal (Csendej éj, Mennyből az angyal, Csordapásztorok) orgona improvizációjával folytatta. A koncert J. S. Bach A nagy chaconne és Bossi Orgonaversenyével zárult.
Xaver sztárvendéget is meghívott e jeles alkalomra, mégpedig Boros Misit, a Virtuózok csodazongoristáját. A komolyzenei tehetségkutató fölfedezettje a pécsi Liszt Ferenc Zeneiskola diákja. Nyolcévesen megnyerte a III. Országos Bartók Béla Zeneiskolai Zongoraversenyt, tízévesen, 2013-ban Rómában a verseny legmagasabb pontszámával elhozta a VIII. Mozart Nemzetközi Zongoraverseny kiemelt első díját, a különdíjjal együtt. A két hangszervirtuóz Bach Chaconne-ját adta elő, melyet Xaver írt át orgonára és zongorára. Ezúttal is elsöprő sikere volt Misinek, akit alaposan megtapsolt a közönség. S bár, a közös produkció után félretolták a zongorát a színpadról, a koncert végi ráadásban Misi eljátszotta nekünk a Virtuózok-ban zongorázott versenyszámát - ugyancsak fergeteges sikerrel! :)
Xaver az idén 50 éves Szolnoki Szimfonikus Zenekar közreműködésével, Izaki Maszahiro (Japán) vezényletével játszotta el az olasz zeneszerző, Enrico Bossi 1890-ban írt nagyzenekari orgonaversenyét, amellyel egykor a pesti Zeneakadémia orgonáját avatta a világhírű orgonavirtuóz. További érdekessége volt e műnek a színpad fölött elhelyezkedő és a nézőtér fölé is benyúló hangvető ernyő – canopy – üzembe helyezése, melynek helyzetével alapvetően a színpadon belüli energia-eloszlás (ami az együtt játék szempontjából kiemelkedően fontos), illetve a teljes zenekar hangenergiájának a színpad és a terem közötti megoszlása szabályozható. Mozgatható szárnyai vannak, emelkedni, süllyedni és forogni is tud, valamint lámpákat, a mikrofonrendszert, a vetítővásznat és hangszórótömböket is ebből lehet kiengedni. A 40 acélsodronnyal felfüggesztett canopy súlya 45 tonna.
Furcsa és érthetetlen módon, e koncertnek is egyszer csak elérkezett a vége!? Xaver koncertjein is felettébb gyanúsan gyorsan röpülnek a percek!? Én ezt sehogyan sem értem! ;) No, de betegség ide, 40°C-os láz oda, no meg persze, a kitartó, szűnni nem akaró taps... nem lettünk ráadás nélkül elengedve! A ráadás pedig nem volt más, mint az elmaradhatatlan "búcsúdal" - Marc-Antoine Charpentier Marche en Rondeau című szerzeménye, amelyből a közönség is kivehette a részét! ;)
Xaver kedves, köszönet e koncertért (is)! ;)