Egy március elejei hírlevélben bukkantam rá Lucas és Arthur Jussen – A zongora kétszer 2022 címet viselő koncertjére, amely a Zeneakadémián került megrendezésre. 2020 júniusában már adott volna koncertet a holland testvérpár, a jegyünk is megvolt rá, de sajnos, a Covid19 tett róla, hogy elmaradjon.
Természetesen, Cilinek sem volt ellenére a koncert, így hát, azonnal megvettem a jegyeket. Kicsit korábban a helyszínre értünk, így alkalmunk volt e csodaszép épületet is kellőképpen megcsodálni. A Zeneakadémia honlapján olvastam, hogy az egyedülálló szecessziós épület 2013-ban újranyitott, zenetörténeti jelentőségű koncerttermében minden díszítést és részletet az 1907-es eredeti állapotnak megfelelően állítottak helyre. Amúgy, egy jópofa virtuális videó segítségével mindezt meg lehet csodálni. Nagyon jó kis helyre sikerült venni a jegyet a középerkély utolsó sorának szélére, nagyon jó rálátásunk volt a színpadra.
A szórólap ismertetője szerint a hollandiai Hilversumból induló testvérpár, Lucas és Arthur Jussen napjaink keresett zongoraduói közé tartozik, fiatalos lazaságuk üde színfoltot jelent a komolyzene berkeiben. 2010 óta exkluzív szerződésben állnak a Deutsche Gramophon lemezkiadóval, náluk jelent meg a múlt évben hetedik lemezük. Sir Neville Marriner szerint Jussenék játékának különleges hatása abban rejlik, hogy nem csupán két kiváló zongorista játszik egyszerre a színpadon, hanem a művészek mintha olvasnának egymás gondolataiban, hiszen legapróbb rezdülésekre is azonnal reagálnak.
A ma esti budapesti koncertjük programját Mozart D-dúr kétzongorás szonátája (K 448) nyitotta, mely esztétikai szépsége mellett egészségügyi előnyökkel is bír, ugyanis egy a közelmúltban megjelent tudományos kutatás szerint bizonyíthatóan jótékony hatást gyakorol az emberi idegrendszerre. Schubert romantikusan viharos négykezesét Ravel édes-bús, nosztalgiával átszőtt keringőkölteménye követte, végezetül pedig Stravinsky döbbenetes erejű balettzenéje csendült föl.
A program részletesen az alábbi volt:
Wolfgang Amadeus Mozart: D-dúr kétzongorás szonáta, K. 448
1. Allegro con spirito * 2. Andante * 3. Molto allegro
Franz Schubert: a-moll allegro, D. 947 („Lebensstürme”)
Maurice Ravel: La valse (kétzongorás változat)
-SZÜNET-
Igor Stravinsky: Tavaszi áldozat (kétzongorás változat)
-
Előjáték * A tavasz hrnökei * Az elrablás játéka * Tavaszi körtánc * Rivális törzsek játéka * Az Agg bölcs bevonulása: Az Agg bölcs * A föld tánca
-
Előjáték * Fiatal lányok misztikus körei * A Kiválasztott dicsőítése * Az ősök megidézése * Az ősök szertartása * Áldozati tánc (A kiválasztott)
Nagyon nem bántuk meg, hogy elmentünk a koncertre, mert fantasztikus, amit ez a két szimpatikus és tehetséges fiatalember közel két óra alatt elzongorázott. Az pedig egyenesen elképesztő, hogy az összes darabot kotta nélkül játszották el (némelyik füllel történő befogadása sem volt egyszerű, nemhogy az elzongorázása). :)
A koncert után a Zeneakadémia Kóda című pódiumbeszélgetés-sorozatának keretében Lucas és Arthur Jussen, valamint Tóth Endre moderátor és Czinege Ádám tolmács várta az érdeklődőket. Örömmel és szívesen maradtunk erre a kb. 20-25 perces beszélgetésre, amelyen a moderátor is megjegyezte, hogy fejből, kotta nélkül játszottak a fiúk, ami hát, nem mindennapi. Továbbá olyan érdekességeket tudtunk meg velük kapcsolatban, hogy jobban szeretnek változatos programot játszani, mint csak egy zeneszerzőtől, és bár, nagyon szeretnek együtt zongorázni, néha előfordulnak nehezebb időszakok, amelyek olykor heves vitákat eredményeznek. :)