Gondolom, mondanom sem kell, hogy ha Varnus Xaver koncertet ad Budapesten, akkor nekünk ott a helyünk! Most sem volt ez másként! A jegyeket már márciusban megvettem, s amikor egy-két hete megnéztem, már teltházat jelzett a Művészetek Palotája oldala! Annak kapcsán, hogy milyen gyorsan elkelnek a jegyek Xaver koncertjeire, itt említeném meg, hogy az egyik ismertető szerint, Xaver Bach-koncertfilmje, amelyben a Berlini Dóm nagyorgonáján játszik, a maga 14 milliós YouTube-nézettségével a zenetörténelem legnézettebb orgonafelvétele lett 2021-ben. Játékáról ezt mondta Mark Wigmore, Kanada klasszikus zenei rádiója, a New Classical FM zenekritikusa: E legendás orgonavirtuóz egyaránt képes megtölteni monumentális katedrálisokat és hatalmas koncerttermeket. Közismerten újszerű és izgalmas stílusával játssza Bach zenéjét, amellyel képes megszólítani a fiatalabb korosztályokat is. A 21. század orgonazenéjének egyik legmeghatározóbb alakja. A zenekritikus úr minden szavával csak egyetérteni tudok! :)
Kényelmesen, időben odaértünk a MüPába, Cili még ismerősökkel is találkozott volt kolleganői személyében! Hamarosan be is tudtunk ülni a nézőtérre, és bár, kicsit nehezen találtuk meg, hova is szól a jegyünk, örömmel nyugtáztuk, hogy erről a helyről (I. emelet oldalerkély) nagyon jól és kényelmesen rálát(t)unk a színpadra!
Valamivel f8 után kezdetét vette a koncert. Az első mű Georg Friedrich Händel Rinaldo című 1711-ben írt, háromfelvonásos operájából a Lascia ch'io pianga ária volt, egy kiváló kanadai barokk énekesnő, Janelle Lucyk közreműködésével. Xaver néhány esztendővel ezelőtt ismerkedett meg Janelle-lel, a Kanadában vásárolt elhagyatott templom kapcsán, és mint azt most megtudtuk, Janelle ama környék leghíresebb énekesnője.
Xaver pár mondatban ismét elmesélte – hátha valaki még nem értesült róla ;) -, hogy vásárolt egy XIX. századi templomot az Atlanti-óceán kanadai partján, felépíttetett benne egy fantasztikus koncertorgonát, és létrehozott egy nemzetközi orgonafesztivált, amelyen fellépési lehetőséget biztosít a világ orgonaművészeinek, nagyhírűeknek és szépreményű ifjú tehetségeknek egyaránt. Amúgy Xaverban a templom megvásárlásának tényét csak megerősítette az átvizsgáló statikus véleménye is, miszerint „kozmetikus kell ide, nem sebész”! Érdekességként még azt is megtudtuk, hogy miután Kanadában veszélyes hulladéknak számít az orgona a benne lévő ón és ólom miatt, többe kerül a lebontása, mint megépíteni egy újat, ezért inkább bezárják a templomokat, bennük hagyva érintetlenül az orgonákat.
A hangverseny első részében elhangzott még Johann Sebastian Bach: Air; Ludwig van Beethoven: 5. „Sors” szimfónia; Franz Schubert: Ave Maria című műve (ez utóbbi ismét Janelle közreműködésével).
A hangverseny második része Claude Debussy: Holdfény című darabjával kezdődött. A francia zeneszerző művét Paul Verlaine Holdfény című verse, a verset pedig, egy festmény ihlette. A mű eredetileg zongorára írodott, de szerintem, a mondanivaló hangulatát az orgona hangjai és hangszínei még jobban kifejezték.
Az ezt követő Liszt Ferenc: Gyászóda című mű szomorú esemény kapcsán hangzott el. Előző nap helyezték a közös családi sírba örök nyugalomra Xaver öccsét, Ádámot, aki tavaly egy értelmetlen baleset következtében hunyt el. Liszt az eredetileg zenekarra készült kompozíciót Dániel fia emlékére írta, aki 1860-ban huszonkét évesen hunyt el. Lamennais A halottak c. verséből Liszt négy versszakot használt fel művében, amit a partitúrában is megjelentetett a hangszeres szólamok között, és amelyet Bakos-Kiss Gábor, a Győri Nemzeti Színház igazgatója olvasta fel ma este.
Liszt Ferenc kedvelőjének és barátjának, Camille Saint-Saëns-nak műve következett a programban. A francia zeneszerző 1876-ban komponált Sámson és Delila című operájából Delila nagy áriáját (Csók-ária) énekelte el Janelle.
A koncert lezárásaképpen Xaver improvizált a Janelle által elénekelt Greensleeves című angol népdalra, ráadásként következett egy ugyancsak könnyedebb hangulatú mű, legvégül pedig a közös tapsolós darabbal, Marc-Antoine Charpentier: Marche en Rondeau ritmusaival vettünk búcsút egymástól.