Az alábbi szösszenetet az idei (2010) dél-afrikai focivébé írattatta meg velem. Érdekes volt felidézni az akkori eseményeket. Külön öröm, hogy azon a vébén Magyarország is képviseltette magát! J Az pedig érdekesség, hogy az akkori Vb szinte dátumra pontosan ugyanakkor volt, mint az idei, sőt, a napok is ugyanúgy estek, mint most, 2010-ben! J
Szóval, életem első labdarúgó-világbajnoksága, amelyet kitüntetett figyelemmel kísértem, az 1982-es spanyolországi Mundial volt.
Olyan szerencsés helyzetben voltunk az öcsémmel, Sünivel, hogy a nyári iskolai szünidőket a nagyszülők kis-dunai nyaralójában, Szigetszentmártonban tölthettük. Ez a kiváltságos helyzet (gondolván a napközire vagy a lakótelepi négyfal közé szorult társainkra) azt is magával vonta, hogy az aktuális évben délutánonként és esténként az adott világbajnokság mérkőzéseit kellett nézni a TV-ben. No, persze, mindezt nem volt kötelező, hiszen át lehetett menni a másik szobába olvasni a nyárra feladott kötelező olvasmányokat, vagy esetleg gyakorolni a matekot, csak hát, ki volt az az őrült gyermek, aki a nyaralása teljében e tevékenységekkel fárasztotta magát!? Így hát, nem sok választásom maradt, mint odatelepedni Papa mellé a TV elé és megfejteni a rejtélyt, hogy mi a túróért olyan izgalmas, amikor huszonkét játékos kergeti azt az egyetlen egy labdát azon a hatalmas focipályán?!
Nos, kérem szépen, egyik mérkőzést látva a másik után, ha még a szabályok abszolút érthetetlenek is voltak, az ember lánya szépen, lassan kezdte felfedezni a labdarúgás szépségét… Ja, hogy ez a figyelem és felismerés elsősorban nem a cselekre, a szerelésekre vagy a szabadrúgásokra irányult, hanem a játékosoknak nevezett férfiemberekre?! Hm, végül is mindent el kell kezdeni valahol! J
Mérkőzésről mérkőzésre egyre több érdekességet és egyre több izgalmat okozott, hogy a tetszés alapján kiválasztott játékosokat minél tovább a pályán lássam játszani! Akkori iskolai barátnőmmel, Kellyvel, minden vitától és egymás elől történő elhappolástól mentesen, sűrű levélváltások közepette (merthogy akkor még a mobiltelefon és az internet még a fasorban sem volt a gyors kommunikálás céljából J) megbeszéltük és elosztottuk egymás között az érdeklődésünket felkeltő és számunkra szimpatikussá vált játékosokat! J
Az 1982-es Mundial idején már rutinosnak mondható naplóíró voltam. Nosztalgiázásból és a magam szórakoztatására fel is lapoztam ezt az évet, és az alábbi bejegyzéseket találtam (a teljesség igénye nélkül):
Június 15. Kedd: Magyarország – Salvador
Az eredményt alig akartam elhinni, 10-1-re megvertük a salvadoriakat. Csodás! Azonban még két nehéz csapat ellen kell játszanunk: Argentína és Belgium. Papa azt mondta, ha döntetlen is lesz, továbbjuthatunk. Nagyon izgulok értük, s kívánom a legjobbakat.
Június 18. Péntek: Argentína – Magyarország
Óóó, sajnos veszítettünk 4-1-re, de azért rúgtunk egy becsületgólt! Nem nagy kedvvel feküdtem le, sőt, sírni szerettem volna. Sajnos, sok esélyünk nincs a továbbjutásra… Ha megvernénk Belgiumot, ami egyenesen lehetetlen, akkor talán…
Június 22. Kedd: Magyarország – Belgium
A kezdet nagyon jó volt, mert rúgtunk egy gólt (Varga József) kb. a 28. percben. Jött a második félidő… Puff! Kaptunk egy gólt. Mindegy, még lehet lőni! Fiúk! Siessetek!... Hát, sajnos, döntetlen lett a végeredmény! Lehetetlen lehetőségünk a továbbjutásra, ha Salvador megveri Argentínát… A meccs után Vitray Tamás (riporter) megkérdezte Mészöly Kálmántól (szövetségi kapitány): - Bíztál abban, hogy győzünk a belgák ellen? Mészöly: - Igen. Vitray: - Hogyan? Mészöly: - Mert közel álltunk hozzá… Ekkor szegény elsírta magát! Olyan aranyos volt! Valóban klasszul játszottak a fiúk!!
Június 23. Szerda: Argentína – Salvador
Hát, igen, ez várható volt. Az eredmény 2-0. Sajnos, holnap jöhetnek haza a fiaink…
Június 25. Péntek
Ahogy hallottam a hírekből, Brazíliát tartják esélyesnek a világbajnoki címre. Hétfőtől már a legjobb 12 (I. Olaszország, Lengyelország; II. Ausztria, NSZK; III. Belgium, Argentína; IV. Anglia, Franciaország; V. Spanyolország, Észak-Írország; VI. Brazília, Szovjetunió) méri össze tudását.
Június 28. Hétfő: Lengyelország – Belgium
Az első félidő 5. percében 1-0 a lengyelek javára. Meg kell hagyni, gyönyörű gól volt, gyönyörű! No, de nézzük tovább! És itt a második gól! A 28. percben! 2-0 a lengyelek javára! Mindkét gólt Boniek rúgta. Na, most visszakapják a belgák, hogy nem hagytak minket nyerni! S, ahogy látom, érik a harmadik gól! Puff! Nem gól, de egy hatalmas kapufa! És itt a harmadik gól! Fantasztikus, fantasztikus! Nem is találok szavakat, úgyhogy várjuk a negyedik gólt!! Ahogy hallom, a harmadik gólt is Boniek rúgta! Marha klassz mérkőzés!! Húhúhú, de hatalmas kapufa, de most a lengyelek kapuján! Mintha megfordult volna a kocka, mert a belgáknál érik a gól, de majd meglátjuk, hogy bírják a lengyelekkel… Hát, sehogy sem! Maradt a 3-0 lengyel vezetés!
Június 29. Kedd: Olaszország – Argentína
Az eredmény 2-1 az olaszok javára. S egy érdekesség! Most láttam először elesni Maradonát, és sosem játszotta meg magát. Ha majd egyszer én is focizok, példáját fogom követni.
Július 1. Csütörtök: Szovjetunió – Belgium
A szovjeteknek drukkolva néztük a meccset. Az eredmény 1-
Július 2. Péntek: Brazília – Argentína
A meccs nagyon szép – pergő, harcias, nem izzadtságszagú. Az eddigi 3-0 eredmény azt mutatja, hogy Brazília nyer. Argentin fiúk, rúgjatok egy becsületgólt!... És mintha szót fogadtak volna, Diaz lőtt egy szép gólt! Jól van fiúk!... Ez lehetetlen, de viszont jogos! A világhírű Maradonát kiállította a játékvezető hasba rúgás miatt. Nem tudom, mi lesz vele, de otthon nem fogják megdicsérni, az biztos! Hm, talán meg lehet őt érteni, hisz másodszorra kapnak ki… A volt világbajnokok!!
Július 4. Vasárnap
Észak-Írország – Franciaország
Az eredmény 1-4. Franciaország bejutott a negyeddöntőbe.
Szovjetunió – Lengyelország
Tulajdonképpen nem tudom, kinek drukkoljak, hisz mindkét csapat jó csapat… Jaj, csak ezt ne írtam volna! Az eredmény 0-0 lett. Olyan unalmas volt, mint egy tanítási óra. Lengyelország jutott tovább a negyeddöntőbe. Ne is haragudjanak a szovjetek, de megérdemelték! A lengyelek, akiknek nem is kellett volna, hajtottak a gólért, míg a szovjetek húzták az időt, mintha nekik mindegy lett volna. Ennek ellenére nekem legjobban a szovjet Daszajev játéka tetszett – két gyönyörű gólt védett.
Július 5. Hétfő
Olaszország – Brazília
A braziloknak drukkolok, remélem, nyernek!... Az első félidő 5. percében az olasz Rossi rúgott egy szép gólt (1-0), amelyre 3-4 perc után Zico beadásával a brazil Socrates felelt góllal (1-1). A braziloknak jó a döntetlen, mert nagyobb a gólkülönbségük… Ajaj, a 25. percben megérkezett az olaszok második gólja – ezt is Rossi lőtte (2-1)! Na, azt hiszem, a brazilok most hajtani fognak. Változatlanul nekik drukkolok! Az állás változatlanul 2-1 az olaszok…már akarom írni, hogy javára, amikor a brazil Falcao berúgja a gyönyörű kiegyenlítő gólt (2-2)! Ja, de örülök!... Jaj, de kár! Az olaszok megint rúgtak egy gólt! 3-2 az állás. Hajrá brazilok! Hajrá brazilok! Hajrá brazilok! És már csak 10 perc! TÍZ perc! Gyerünk braziloooooook! Nem… Sajnos, nem sikerült! Kiestek a világbajnoknak jelölt brazilok! Olaszország a negyeddöntőben!
Anglia – Spanyolország
Az 0-0 ellenére mindkét oldalon voltak nagy helyzetek, de a csoportból NSZK jutott tovább.
Július 8. Csütörtök
Olaszország – Lengyelország
Még nem döntöttem el, hogy kinek drukkolok. Annak örülök, amelyik nyer… De talán inkább az olaszoknak… Szóval, még nem tudom. Az első félidőben Rossi sarkalt beadásból, illetve szabadrúgásból egy gólt (1-0). Eddig jó! Igaz, úgy vettem észre, hogy Papáék a lengyeleknek drukkolnak. Nem baj, én kitartok az olaszok mellett. Remélem, sikerrel járnak!... Elkezdődött a második félidő… Kb. a 75. percben Paolo Rossi bebólintotta ötödik gólját (2-0). Én nagyon örülök, Papáék viszont mérgelődnek. Ez az első meccs, amin megoszlik a véleményünk. Jól választottam. A végeredmény 2-0 lett – Olaszország játszhatja a Vb-döntőt.
Franciaország – NSZK
Mindannyian a franciáknak drukkolunk – üssék ki a nyugatnémeteket! Hajrá franciák! Hajrá franciák! Kezdetben NSZK vezetett, de szabálytalanság miatt 11-est ítélt a bíró a franciák javára… Most már 1-1 az állás. Hajrá franciák!... A második félidőnek is vége, de mivel az állás döntetlen, 3 perc szünet után hosszabbítás következik. A szünetben gyúrták, frissítették a játékosokat… Kezdődik a hosszabbítás első félideje… A 3. percben rúgtak a franciák egy gyönyörű gólt (2-1)! Éljen! Hajrá franciák! És itt a harmadik gól (3-1)! Franciák! Tovább! Óóó, sajnos, NSZK rúgott egy gólt (3-2)! Nem baj franciák! Hajrá franciák!... Vége az első 15 percnek. Helycsere. Indul a második félidő… Ez nem lehet igaz! Egyenlített NSZK (3-3)! Franciák! A kedvemért!... És nem történt semmi változás, pedig vége a második félidőnek is. Most már csak a 11-ek következnek és döntenek. Öt rúgása van mindkét csapatnak… Nem is írok semmit, csak annyit: NSZK játszhatja a Vb-döntőt.
Július 9. Péntek
Lengyelország – Franciaország
Jó a kezdés! 1-0-ra vezet Franciaország. A gólszerző: Girard… Sajnos, a lengyelek kiegyenlítettek – 1-1 az állás. Ááá, már 2-1! Ha nem nyernek a franciák, én nem tudom, mit csinálok!... Kezdődik a második félidő! Hajrá franciák!... Óóó, ez nem igaz! Az 55. percben Lato rúgott egy gólt (3-1)! Ezt ki kell egyenlíteni! Franciák!... Éljen! Rúgtak a franciák egy gólt (3-2)! Fiúk, még egy gólt legalább!... Hát, sajnos vége. Nyertek a lengyelek – ezzel ők lettek a bronzérmesek.
Július 11. Vasárnap
Olaszország – NSZK
Azt hiszem, nehéz lesz az olaszoknak gólt rúgni, elég erős az NSZK védelem, de bizakodjunk... Tizenegyest ítélt a bíró az olaszoknak! Ennek be kell mennie!... És mellé! Olaszok, mit csináltatok! Vigyázzatok!... Vége az első félidőnek… Szünet… Jönnek be a játékosok a pályára… Kezdődik is a második félidő!... És itt a gól (1-0)! Gól! Rossi! Klassz vagy! A hatodik gólod! Hajrá olaszok! Vigyázzatok! Ne veszítsétek el a fejeteket! Újabb gól (2-0)! Gól! Tardelli! Csodálatos vagy! Hajrá Olaszország!... És itt a harmadik gól (3-0)! Altobelli! Klassz vagy Olaszország!... Egye fenyő, ez még belefér! NSZK rúgott egy gólt (3-1). Olaszország, azért vigyázzatok! Ne kapkodjatok! Megfontoltan! Olaszok!… Olaszország a VILÁGBAJNOK!!!... És ott virít Dino Zoff kezében az aranykupa!!! Zoff, Rossi, Altobelli, Tardelli, Graziani, Conti! Klasszak voltatok! Akit kifelejtettem, ezer bocs! A gólkirály Paolo Rossi!
Kár, hogy hamar vége lett a Vb-nek. Most majd nem lesz min izgulni esténként.
1982. évi Labdarúgó-világbajnokság (ESPAŇA) helyezettei:
- Olaszország
- NSZK
- Lengyelország
- Franciaország
1982. évi Labdarúgó-világbajnokság (ESPAŇA) gólkirálya:
Paolo Rossi (20.) - Olaszország
Kellyvel szimpátia és játék alapján kiválasztottunk egy-egy játékost néhány csapatból:
Én – Mészáros Ferenc (kapus) és Sallai Sándor (hátvéd), Maradona (csatár; Argentína); Mora (kapus; El Salvador), Coeck (középpályás; Belgium), Daszajev (kapus; Szovjetunió), Jennings (kapus; Észak-Írország), Zoff (kapus; Olaszország)
Kelly – Nyilasi Tibor (középpályás) és Szentes Lázár (csatár), Kempes (csatár; Argentína), Gonzales (csatár; El Salvador), Plessers (hátvéd; Belgium), Ettori (kapus; Franciaország), Hamilton (középpályás; Észak-Írország)
Közös választottaink - Rossi (csatár; Olaszország), Zico (középpályás; Brazília)