Kb. 1 hónappal ezelőtt munkából kifolyólag utánanéztem valaminek a Fővárosi Csatornázási Művek Zrt. oldalán, amikor felugrott egy ablak, miszerint a Szolgáltató 2022. március 19-én, szombaton Lakossági Nyílt Napot tart a Dél-pesti Szennyvíztisztító Telepén (1238 Budapest, Meddőhányó u. 1.). Nagyon érdekesnek tűnt, hogy a Mi változzunk, ne a környezet! elnevezésű kampány keretében az FCSM szakemberei megmutatják, mi történik a szennyvízzel, miután otthon távozik a lefolyókon keresztül. A látogatás ugyan ingyenes volt, de előzetes regisztrációhoz kötött, így hát, nem is gondolkodtam tovább, regisztráltam is egy szép kerek déli időpontra.
Előző este kinéztem hogyan is jutunk el a legügyesebben a helyszínre… a Határ útról induló 66-os busz mellett döntöttünk, amelyről a Torontál utcai megállónál leszállva, kényelmesen kb. 10-15 perc sétával, gyalog közelítettük meg a helyszínt. Az időjárás is igazán kedvező volt, szép napsütéses időben volt részünk.
A telep területére történő belépés előtt hőmérsékletet mértek (maszk viselése nem volt kötelező és védettségi kártyát sem kértek), majd a regisztráció ellenőrzését követően, hamarosan el is indult a 12 órási csoport.
B. Anikó vezette körbe csoportunkat. Megismerhettük, hogy az ország egyik legkorszerűbb szennyvíztisztító telepén hogyan ártalmatlanítják a környezetre káros szennyvizet, miként alakítják azt át biogázzá, sőt azt is, hogyan kell helyesen használni a csatornarendszert. Megtekinthettük a szennyvíztisztítás folyamatát és a világszínvonalú beruházásokat, mint például a botanikus kertekre hasonlító „Élőgépek” technológiát, amely folyamatok eredményeképpen a szennyvíz gyakorlatilag szagtalanul és színtelenül kerül ki a telepekről, vissza a Dunába.
Mint minden évben, most is szó esett arról is, hogy milyen anyagokat és miért nem szabad a lefolyókon át leereszteni a csatornákba. Az utóbbi években egyre jobban elterjedő, egyáltalán nem, vagy csak nagyon sokára lebomló nedves törlőkendők a csatornába kerülő zsiradékokkal találkozva, rekord méretű és rekord gyorsasággal kialakuló zsírdugókat képeznek. Míg évekkel ezelőtt alig néhány esetben fordult elő közcsatorna-dugulás, most már rendszeresek az üzemzavarok. Az FCSM munkatársai a több mint 6000 kilométer hosszúságú budapesti csatornarendszerben, az átemelő és a végponti telepeken nap, mint nap küzdenek a zsíros törlőkendők okozta ún. kócok felszámolásáért, annak érdekében, hogy a naponta keletkező kb. 500 ezer m3 szennyvizet folyamatosan és zavartalanul elvezessék.
Budapesten évente kb. 3 Tisza-tónak megfelelő szennyvízmennyiséget tisztítanak meg a szennyvíztisztítók, annak érdekében, hogy a befogadó Duna élővilágát megkíméljék a szennyeződésektől. Az FCSM a szennyvizek tisztításához a legkorszerűbb fizikai, kémiai és biológiai módszereket alkalmazza.
Nagyon érdekes volt minden lépése ennek a közel egy órás időtartamú bemutatónak! Örülök, hogy vállalkoztunk a megtekintésére, mert sok fontos dolog tisztázódott és lettünk okosabbak a látottak és hallottak alapján.
Az alábbi videókból még több érdekesség megtudható (és látható) e témakörben: